A BeLin 6.0 kiadás akadálymentesítési okokból az Ubuntu 18.04.1-es hosszú támogatottságú kiadásra épül, az Ubuntu 18.04-es verzió 2023. áprilisáig támogatott.
A BeLin 6.0 kiadás GNOME alapú változata a 3.28-as verziót, a Mate alapú változat a Mate asztali környezet 1.20-as verzióját tartalmazza.
A BeLin 6.0 kiadás lemezképei már a Liblouis Braille megjelenítő komponens legfrissebb, 3.10.0 verzióját tartalmazzák. Mind a hagyományos irodalmi Braille megjelenítés, mind a rövid írású Braille megjelenítés továbbfejlesztésre került a korábbi Liblouis 3.3.0 verzió óta.
A Liblouis összetevő mellett frissült a Liblouisutdml nyílt forráskódú komponens, mely számos hibajavítást kapott a korábbi 3.7.0 verzió megjelenése óta. Ezt az összetevőt használja az Infoalap Braille-szerkesztő alkalmazás is.
A BeLin 6.0 kiadáshoz az Orka Képernyőolvasó legfrissebb, 3.32-es verzióját tettük elérhetővé. A korábbi BeLin 5.0 alapú kiadásokban a képernyőolvasó 3.26-os verziója volt elérhető, az azóta megjelent új verziók jelentős fejlődések történtek.
Néhány ezek közül a teljesség igénye nélkül:
Tovább fejlődött a 3.26-os verzió óta a
Braille-megjelenítés számos alkalmazás használatakor.
Emellett
újdonság még, hogy az Orka most már képes a hosszabb
Braille-kijelzőn megjelenő sorok tördelésére, ha a felhasználó
bejelöli az Orka grafikus Beállítások párbeszédablak Braille
lapfülén a Szótörés engedélyezése jelölőnégyzetet.
A webböngészéskor az ARIA párbeszédablakok most már megjelenítésre kerülnek.
Tovább fejlődött a webböngészés a Firefox Webböngésző használatakor, tovább fejlődött a MATH ML kifejezések kimondása is.
Az Orka Képernyőolvasó számos hibajavítást kapott a 3.26-os verzió óta, melyek a Libreoffice irodai programcsomagot, a Thunderbird levelező klienst, és sok más alkalmazást érintenek.
Ha egy felhasználó létrehoz egy új beállítási profilt az Orka grafikus beállítások párbeszédpanelen, és már nincs szüksége az adott felhasználói profilra, a létrehozott profil most már törölhető.
Az Orka már rendelkezik egy olyan funkcióval, aminek a segítségével lehetőség van webböngészéskor ideiglenesen váltani az objektum mód és az elrendezés mód között. Ehhez a funkcióhoz alapértelmezetten nincs definiálva billentyűtársítás, de a felhasználó ezt szükség esetén megteheti az Orka grafikus beállítások párbeszédablak billentyűtársítások lapfülén.
Az Orka most már rendelkezik egy olyan funkcióval, mely
képes kimondani és a Braille-kijelzőn megjeleníteni egy objektum
méretét és helyét, képpontokban megadva. Ehhez a funkcióhoz
alapértelmezetten nincs definiálva billentyűtársítás, de a
felhasználó ezt szükség esetén megteheti az Orka grafikus
beállítások párbeszédablak billentyűtársítások lapfülén.
A BeLin 6.0 kiadás használata esetén is az irodalmi braille támogatás alapértelmezetten engedélyezve lett, és a magyar irodalmi braille tábla az alapértelmezetten kiválasztott tábla.
Alapértelmezetten az Orka képernyőolvasó a Braille kurzornál levő szót számítógépes Braille alakban jeleníti meg, mely zavaró lehet, ha hosszabb szövegeket olvas a braille-kijelzőn. Az Orka grafikus beállító párbeszédablak braille lapfülén a kurzornál levő szó megjelenítése számítógépes braille alakban jelölőnégyzettel szabályozható, hogy a kurzornál levő szó milyen formátumban jelenjen meg a kijelzőn. A BeLin 6.0 kiadásban alapértelmezetten ez a jelölőnégyzet nincs bejelölve, így a kurzornál levő szó is irodalmi braille alakban jelenik meg, megkönnyítve ezzel a hosszabb szövegek olvasását.
Az Orka képernyőolvasó alapértelmezetten nem képes a különböző vezérlőelemek gyorsbillentyű információit megjeleníteni a braille-kijelzőn. A belin 3.0 kiadásban az Orka grafikus beállító párbeszédablak braille lapfülén a gyorsbillentyűk megjelenítése jelölőnégyzettel szabályozható, hogy a menük és vezérlőelemek gyorsbillentyűi megjelenítésre kerüljenek-e. Ez a jelölőnégyzet alapértelmezetten be van jelölve.
Mivel a korábban használt Radiotray alkalmazás fejlesztése leállt, ezért kifejlesztésre került egy nagyon egyszerű akadálymentes internetes rádió hallgatását lehetővé tevő alkalmazás. Az Internetes Rádió Hallgató alkalmazást az Alkalmazások menü, Internet csoporton belül lehet elindítani az Internetes Rádió Hallgató parancsikon kiválasztásával, vagy a STARTGOMB+ALT+H billentyűkombinációval. Az alkalmazás elindítása után a felhasználónak ki kell csak választania a megfelelő rádióállomást a rendelkezésre álló rádióállomások közül, majd aktiválnia kell a Lejátszás gombot. Ezt követően a kiválasztott rádióállomás lejátszásra kerül az Audacious zenelejátszóval.
Az alkalmazás mind a BeLin 6.0 GNOME, mind a BeLin 6.0 Mate alapú kiadásában megtalálható.
Emellett kompatibilitási okokból megtartásra került a Radiotray internetes rádió lejátszását lehetővé tevő indikátor is, de a Radiotray csomag felhasználói kérésre kikerült az alaptelepítésből. Ha valaki mégis szeretné használni ezt az egyszerű indikátort, a BeLin 6.0 Mate kiadás feltelepítése után a radiotray csomagot kell csak feltelepítenie.
A Radiotray indikátorhoz is ugyanazok az állomások érhetőek el, mint az Internetes Rádió Hallgató alkalmazáshoz. A radiotray csomag feltelepítése után a felhasználónak ki kell jelentkeznie, majd újra be kell jelentkeznie ahhoz, hogy használni tudja a Radiotray indikátort.
A BeLin 6.0 GNOME és Mate alapú kiadások része lett az Audacious zenelejátszó és a Vlc alkalmazás.
Akadálymentesítési okokból a BeLin 6.0 Mate kiadásból kikerült az alapértelmezett Videók zenelejátszó, helyette filmek lejátszására használható a Vlc lejátszó alkalmazás.
Felhasználói kérésre bekerültek még a következő alkalmazások a BeLin 6.0 GNOME és Mate alapú kiadásokba:
A Leafpad szövegszerkesztő,
Az Inxi parancssoros rendszer-diagnosztikai program,
A Speedtest-cli parancssoros hálózati sebesség mérő program,
A Selene Média konvertáló alkalmazás.